Northern Alliance round-up (Saturday, April 19)

Northern Football Alliance round-up.
Northern Football Alliance round-up.

PREMIER DIVISION

Malcolm Morien and David Atkinson both bagged braces in Blyth Town’s win at Rutherford.

Dan Beresford added the other for the leaders with Eddie Keenan pulling one back for the hosts – who also pounded the woodwork three times.

Goals from Adam Smith and Dan Murray in the last five minutes gave Hebburn Reyrolle a lifeline as they beat Percy Main. Aiden McCafferty had grabbed an early opener that was cancelled out by Sam Thompson.

Richie Latimer shot Killingworth Station ahead at Carlisle City but the Cumbrians hit back with goals from Dave Fisher (two) and Peter Ferris while Karl Campbell and Kane White netted for Stocksfield at Shankhouse, who pulled one back through Joel Arnold.

Justin Millican’s opener for Wallington was cancelled out by Ashington Colliers Darren Riddell and Kevin Westphal hit the only goal for a youthful Seaton Delaval side as they took the three points at Whitley Bay A.

DIVISION ONE

Kane Chirnside, Andrew Breheny and Glen Johnson struck for Willington Quay Saints as the basement side pulled off a crucial win at Newcastle Uni. Chris Vant replied for the Students.

Goals from Shaun Cowel and Reece Farrel earned Bedlington Terriers Reserves victory over Cullercoats, with James Carr replying and Newcastle Chemfica’s title hopes took a dent at in-form Bohemians, who had Daniel Ure and Louis O’Donohue on the scoresheet.

North Shields Athletic’s scorers were John Wyres, Scott Jasper and Anthony Keith in a narrow win over Gateshead Redheugh, who had Liam Henderson and Alan Pegram on target.

New Fordley’s Dean Lees fired in against Birtley Saint Joseph’s, with Dan Irving striking for the visitors and Patrick MacLindon bagged a brace in Hexham’s win over Ponteland United with Tom Hacken getting the other.

DIVISION TWO

David Short struck twice in Longbenton’s victory at West Allotment Celtic A that put them back on top of Division Two with Michael Meins (two) and Che Aisbitt crashing in for Blyth Isabella as they beat AFC Newbiggin to keep up the pressure.

Nicky Whitelaw and Jordan Robertson fired in for Wallsend Boys’ Club in their win over Alnwick Town Reserves, who netted through Andrew Kiddell.

Nick Little’s unlucky own-goal gave Seaton Burn a victory at Whitburn Athletic and the points were shared in the basement battle between Swalwell and Cramlington United.

Dan Igo struck twice from the penalty-spot for Swalwell and David Jeffers got the other as they came from behind three times – Dan Gray, Martin Kelly and Mark Nicholson all scored in the first half for United.

RESULTS (SATURDAY, APRIL 19, 2014)

PREMIER DIVISION: Ashington Colliers 1 Wallington 1, Carlisle City 3 Killingworth Station 1, Gateshead Rutherford 1 Blyth Town 5, Hebburn Reyrolle 3 Percy Main Amateurs 1, Shankhouse 1 Stocksfield 2, Whitley Bay A 0 Seaton Delaval Amateurs 1.

DIVISION ONE: Bedlington Terriers Reserves 2 Cullercoats 1, Gosforth Bohemians 2 Newcastle Chemfica (Independent) 0, Hexham 3 Ponteland United 0, New Fordley 1 Birtley St Joseph’s 1, Newcastle University 1 Willington Quay Saints 3, North Shields Athletic 3 Gateshead Redheugh 2.

DIVISION TWO: Blyth Isabella 3 AFC Newbiggin 0, Swalwell 3 Cramlington United 3, Wallsend Boys’ Club 2 Alnwick Town Reserves 1, West Allotment Celtic A 0 Longbenton 2, Whitburn Athletic 0 Seaton Burn 1.

FIXTURES

MONDAY, APRIL 21 (kick-off noon)

BLUEFIN GROUP AMATEUR CUP FINAL, at Purvis Park, Percy Main: Gateshead Leam Rangers v Newcastle Benfield Reserves

PREMIER DIVISION: Shankhouse v Carlisle City.

WEDNESDAY, APRIL 23 (kick-off 6.15pm)

PREMIER DIVISION: Killingworth Station v Hebburn Reyrolle, Seaton Delaval Amateurs v Shankhouse, Stocksfield v Ashington Colliers, Whitley Bay A v Gateshead Rutherford.

DIVISION ONE: Gateshead Redheugh 1957 v Hexham, Newcastle Chemfica (Independent) v New Fordley, Newcastle University v North Shields Athletic.

DIVISION TWO: Blyth Isabella v Longbenton, Seaton Burn v AFC Newbiggin.

SATURDAY, APRIL 26 (kick-off 2.30pm)

PREMIER DIVISION: Ashington Colliers v Shankhouse, Red House Farm v Killingworth Station, Walker Central v Blyth Town, Wallington v Stocksfield, Whitley Bay A v Carlisle City.

DIVISION ONE: Birtley St Joseph’s v Bedlington Terriers Reserves, Hexham v Gosforth Bohemians, New Fordley v Heddon, Newcastle Chemfica (Independent) v Newcastle University, North Shields Athletic v Wooler, Ponteland United v Cramlington Town, Willington Quay Saints v Gateshead Redheugh 1957.

DIVISION TWO: AFC Newbiggin v Newcastle Benfield Reserves, Seaton Burn v Alnwick Town Reserves, Swalwell v Wallsend Boys’ Club, West Allotment Celtic A v Blyth Isabella.